Like the Wind

Congratulations to our Lady Cougars track team once AGAIN!!!  They placed as runners up in the 2017 Overall (Division I and II, Class AAAA) Track Meet on Friday and Saturday, May 5th and 6th.

The following athletes placed in the top 3 in these individual events:

  • 4×100 relay: Katie Martin, Kaylyn Turner, Lauren Denton, and Aaliyah Dixon – 1st place
  • 4×200 relay: Katie Martin, Kaylyn Turner, Lauren Denton, and Aaliyah Dixon – 1st place
  • 4×400 relay: Katie Martin, Maddison Turner, Kaylyn Turner, and Lauren Denton – 1st place
  • 100: Kaitlin Denton – 3rd place, Aaliyah Dixon – 1st place
  • 200: Aaliyah Dixon – 1st place
  • 400: Kaylyn Turner – 3rd place, Lauren Denton – 1st place
  • 300 Hurdles: Katie Martin – 2nd place
  • 100 Hurdles: Katie Martin – 2nd place

Baseball Playoffs

Senior Team Members from L to R: Thomas Wilson, Mayowa Asagunla, Andrew Mitchell, Jake Lape, and Colton Mayfield; Front Row, Coaches from L to R: Coach Foreman, Head Coach Wooten, and Coach Pike

Baseball playoffs begin today, as our Cougars play against East Rankin Academy’s Patriots beginning at 3:00PM.  Game 2 will take place Wednesday at home, again versus ERA.  Please come out and support our team!

Junior Varsity Track

Many of our Junior Varsity members of the track and field team performed exceptionally well at their last meet (the district meet!!) on April 18th.  Following is a list of those who took 5th place or better in their events:

Girls’ 300 hurdles – Ja’Mila McDuffy = 4th place, and Mollie Talley = 5th place

Girls’ 800 Relay – Maddison Turner, Addie Cothern, Gabby Evans, and Aaliyah Dixon = 2nd place

Girls’ 400 Relay – Maddison Turner, Addie Cothern, Ashley Estabrook, and Aaliyah Dixon = 1st place

Girls’ 100 Hurdles – Callie Matthews = 4th place

Girls’ 100 Dash – Aaliyah Dixon = 1st place, Maddison Turner = 2nd place

Girls’ 1600 Run – Annellise Bell = 1st place

Girls’ 400 Dash – Maddison Turner = 1st place, Ashley Estabrook = 5th place

Girls’ 800 Run – Brooke Bankston = 2nd place

Girls’ 200 Dash – Aaliyah Dixon = 1st place

Girls’ 1600 Relay – Maddison Turner, Addie Cothern, Payton McCoy, and Aaliyah Dixon = 1st place

Girls’ Long Jump – Aaliyah Dixon = 2nd place

Girls’ High Jump – Trinity Powell = 2nd place

Girls’ Disc – Payton McCoy = 5th place

Girls’ Shot – Payton McCoy = 4th place

Boys’ 800 Relay – Bryce Wimberly, Maurice Young, Tyler Estabrook, and J.C. Harris = 1st place

Boys’ 3200 Relay – Taylor Breaux, Nathan Bridgers, Ethan Bridgers, and Jack Beazley = 3rd place

Boys’ 400 Relay – Bryce Wimberly, Maurice Young, Tyler Estabrook, and J.C. Harris = 2nd place

Boys’ 100 Dash – Tyler Estabrook = 3rd place

Boys’ 1600 Run – Ethan Bridgers = 5th place

Boys’ 400 Dash – Cody Uthoff = 2nd place, Kentavious Davis = 5th place

Boys’ 800 Run – Taylor Breaux = 4th place

Boys’ 200 Dash – Maurice Young = 3rd place

Boys’ 1600 Relay – Taylor Breaux, Maurice Young, Cody Uthoff, and Bryce Wimberly = 2nd place

Boys’ Long Jump – J.C. Harris = 1st place, Tyler Estabrook = 3rd place

Boys’ Triple Jump – Bryce Wimberly = 4th place

Boys’ Disc – Tyler Estabrook = 4th place

Congratulations to all!!